Rákóczi túristaútvonal (Parádfürdõ - Gyöngyös)

 

Túristajelzés:

Indulási pont: Parádfürdõ buszmegálló

Érkezés: Gyöngyös felsõ kisvasút megálló

Útbaesõ települések: Kékestetõ, Honvédüdülõ, Mátraháza, Sástó, Mátrafüred

Látnivalók, érdekességek: Szt. István-csevice, Sas-kõ (szép kilátás), Rákóczi forrás, Muzsla tetõ (kilátó), Mátrafüred (Palóc múzeum, Kalló malom), Szt. Anna tó, Sár-hegy

A túra hossza: 28 km

Szintemelkedés: 980 m

A túra nehézségi foka: nehéz

Rövid leírása: Parádfürdõ Parád és Recsk között fekszik, a Mátra északi lábánál. Legkönnyebben autóbusszal közelíthetjük meg Gyöngyösrõl vagy Egerbõl. Vonattal csak Recskig közlekedhetünk, ahonnan gyalog, vagy busszal juthatunk el a kiindulási célhoz. A buszmegálló mögött található egy gyönyörû park, amely tájvédelmi körzet. Az út másik oldalán, a hegyoldalban fekszik a szanatórium. Ha szeretnénk múzeumba látogatni, akkor kb. 650 m-t gyalogolva nyugat felé az országút mentén találjuk a Cifra istállót, aholis szép lovakat és lovaskocsikat tekinthetünk meg.

Visszatérve a buszmegállóhoz, délkelet felé találjuk a sárga jelzést, amely az emlitett Rákóczi túristaút. 250-300 m séta után jobbról csatlakozó mûúton folytathatjuk utunkat, aholis láthatjuk a Rákóczi fát, több hatalmas fa társaságában. Tovább haladva nemsokára elérünk egy fakaput, ami az Ilona-völgy kezdetét jelenti. Innen 3 km-t haladunk a mûúton, amit elég hosszú szakaszon csodálatos gesztenyefasor övez. Az út bal oldalán hegyek, a jobb oldalán rétek, mezõk, lankásabb vidékek vannak. Jobbra találjuk még a Szt. István-csevicét, amelynek vize messze hires a gyógyhatásáról. (Igaz ami igaz, én a büdös vizeket nem részesítem elõnyben, s nem is kóstoltam.) 200 méterrel utána az utunkat jobbra kell venni - a mûúttal ellentétben - és lassan fel kell kapaszkodni a Pál-bükk hegy oldalára. Miután kereszteztünk egy erdei mûutat, kb. 3 km megtétele után elérjük a Rózsaszállást, ahol ismét erdei mûútra érünk. (Egy ideje Rózsaszállást ki kell kerülni, mert laknak ott. Eddig a túristaút közvetlen a ház mellett haladt el, rossz idõ esetén a tornácra be is húzódhattunk.) Ici-picit kell még aszfalton menni, majd balra fordul utunk, s tovább kaptatunk. Az ország legmagasabb pontja felé vesszük az irányt, s elérjük a S+ jelzést, ami a Gabi-halálához vezet. Természetesen maradunk a S- túristajelzésen és felkapaszkodunk a Sas-kõ alatti sziklák oldalán, nagyon keskeny ösvényen. Elérjük a K- országos utat, ahol jobbra fordulunk. Hamarosan feljutunk a már emlitett Sas-kõhöz, ami egy emlékmû. Dél felé találunk egy sziklát amelyrõl szép kilátás tárul elénk. Ha észak felé is szeretnénk hasonló madártávlati szépségben gyönyörködni, akkor tovább kell haladnunk a és jelzéseken nyugat felé. Óvatosan kell haladnunk az északi részen (jobb oldalon) húzódó szakadék és a keskeny út miatt. Nemsokára megtalálhatjuk azt a kis kiemelkedést, amelyrõl szép idõ esetén az északi tájakra csodálkozhatunk rá. Észak felé, elõttünk Parádóhuta, mögötte Parád és jobbra mellette a kiindulási pont, Parádfürdõ. Nagyon tiszta idõben még a Tátrát is láthatjuk.

Az ország legmagasabb pontjára, Kékestetõre érünk fel, amennyiben tovább haladunk a S- jelzésen. Az út a meterológiai- és egy katonai állomás alatt halad el és a siház mellett, az északi sipálya kiindulási pontjánál éri el a csúcsot. Felmehetünk a TV-torony kilátójába, ha az égtájak minden irányába pillantást szeretnénk nyerni, miközben a körpresszóban ülve fogyasztjuk ételünket-italunkat. A tájak megcsodálása után lépegethetünk tovább, természetesen lefelé vesszük az utat, ami másfél km után igazán meredekké válik. Kb. 600 m-en kell nagyon óvatosan tenni az egyik lábunkat a másik elé. A nagyon meredek szakasz végén keresztezõdéshez érünk, s balra vesszük az irányt. Kiérünk a Honvéd üdülõhöz, majd egy km-t enyhén emelkedve jutunk el Mátraházára. Több hotel, szálloda, éttermek, büfék, a Mátrai Állami Gyógyintézet (tüdõszanatórium), sport edzõtábor, szánkópálya, a déli sípálya vége és egy síugrósánc is található ezen az üdülõtelepülésen. A 24 fõút másik oldalán - mint amelyiken felértünk - indulunk tovább a jelzésen. A szanatórium, az Ózon, a Bérc hotel és a Református üdülõ mellett elhaladva leereszkedünk egy kicsit, s elérünk a Rákóczi-forráshoz. Itt friss, hideg forrásvizzel hûthetjük le magunkat. Mátrafüredig egy kilátóba érünk még el, a Muzsla-tetõn. Nem kell megijedni, szinte nem is kell felfelé mászni. Nagyon szép, rendezett üdülõfaluba érünk, ahol több látnivaló is akad. Palóc múzeum, Kalló malom, csodálatos parkok.

Ha kipihentük magunkat, indulhatunk tovább. (Még mindig a jelzésen.) Egy darabig a 24-es út mentén kell haladni. Majd az utunk balra veszi az irányt. Átkelünk a kisvasút sinein, ami Mátrafüred és Gyöngyös között közlekedik. Nagyon könnyû sétával tudunk egészen a Szt. Anna tóig eljutni. Közben találhatunk több számozott táblát a talajról, növényekrõl, állatokról. Ezek a táblák csaknem Gyöngyösig tájékoztatnak bennünket a természet szépségeivel kapcsolatos fontosabb tudnivalókról. Nagyon szép erdõben tart az út elsõ része, majd a Pipis-hegyi repülõtér érintésével, valamint egy erdészház mellett jutunk el a Szt. Anna tóhoz. Itt találjuk a Szt. Anna kápolnát is. A telefontársaságoknak köszönhetõen könnyen meglátjuk az 500 m magas Sár-hegy tetejét, amelyen keresztülvezet az utunk. Errõl a hegyrõl mindenfelé szép kilátásban részesülhetünk, talán a következõ Cseplye-tetõrõl még szebb. Itt van Szerencsés Imre, volt botanikus emlékoszlopa is. Nyugat felé már Gyöngyöst láthatjuk, körülötte pedig Gyöngyössolymost, Gyöngyöstarjánt, Gyöngyöspatát, Nagyrédét, stb. Kelet felé - a falvakon kivûl - sajnos a Mátrai Erõmû nagy-nagy gödre nem szép látványban részesít minket. A Cseplye-tetõrõl leereszkedve jobban kell a jelzéseket figyelnünk, mert jobbra kanyarodik az út. Az utolsó szakasz már kiskertek között vezet Gyöngyösre.

A kisvasút gyöngyösi felsõ megállójánál jutunk ki. A 24-es fõút is itt halad el, amelyen balra haladva a centrum felé vehetjük az irányt, mind a buszpályaudvart, mind a vasútállomásokat is erre találjuk.

 

Nagyon kellemes túrázást kívánok!